Kontakti

Parka iela 23, Limbaži, LV-4001, Latvija
Tālr: +371 64070747; +371 64070710
E-pasts:

Darba laiks

P/O/C/P  10:00-18:00
T  10:00-19:00
Se  10:00-15:00 (no 01.07.-31.08. sestdienās SLĒGTS)

Svētdiena
19. augusts
Vārda dienas:
Melānija, Imanta

Par izdevējdarbību
Limbažu novada izdevējdarbības ieguldījums latviešu grāmatniecības attīstībā ir neliels, bet nozīmīgs kā vietējās sabiedrības izglītības, informētības, nacionālās pašapziņas un latviskuma veicinātājs.
 
Limbažu novada izdevējdarbības ieguldījums latviešu grāmatniecības attīstībā ir neliels, bet nozīmīgs kā vietējās sabiedrības izglītības, informētības, nacionālās pašapziņas un latviskuma veicinātājs.

18., 19. un 20. gadsimta sākumā izdevēji darbojās uz vācu un krievu cenzūras fona, pie tam bieži nesaprasti un noraidīti arī latviešu zemnieku vidū. Lūk, lauku vides raksturojums P. Stumpa izdotajā Limbažu avīzē “Auseklis” Nr.21 (1912, 26.maijs) : “Arī zemnieku mājās pa visu Āsteri nevarēs sastapt nekādus laikrakstus; kā viens agrs pavasara vēstnesis tik iemaldījies 1 eksemplārs “Ausekļa”. No laikrakstiem vēl daudziem māņticīgas bailes un nesajūt pēc tiem... Atvērt visu ierakstu >>>

Izdevēju biogrāfijas
Mārtiņš Elksne - no 1868.gada līdz 1905. gadam Liepupē nelielas grāmatiņas gan garīga, gan laicīga satura laiž klajā Mārtiņš Elksne. Tās visbiežāk ir dzejiskā valodā, sarakstītas precību un citu viesību vajadzībām, arī dažādi padomi. Apzināti ir 12 izdevumi.
 
Mārtiņš Elksne

No 1868.gada līdz 1905. gadam Liepupē nelielas grāmatiņas gan garīga, gan laicīga satura laiž klajā Mārtiņš Elksne. Tās visbiežāk ir dzejiskā valodā, sarakstītas precību un citu viesību vajadzībām, arī dažādi padomi. Apzināti ir 12 izdevumi. Izdevumi Jānis Meļķīss Izdevējs Jānis Meļķīss savu darbību sāka 1878. gadā. Domājams, ka vispirms Limbažos
iekārtojis sietuvi, vēlāk tipogrāfiju, bet 1885. gadā atvēra grāmatu veikalu. Meļķīsa
grāmatu drukātava atradās pilsētas namā pie tirgus laukuma.
Meļķīsa spiestuve strādāja četrās valodās: latviešu, krievu, vācu un igauņu. Drukas
darbu piedāvājums bija plašs ar konkrētu adresāciju tirgotājiem, aptiekām,... Atvērt visu ierakstu >>>

Citi novada grāmatnieki
Ludvigs Augusts Mellins – grāfs Bīriņos 1803. g. izdod “Likumus tiem Bīriņa un Eikaša Valsts ļaudīm iecelti, kā to taī valsts – magazīnē un lādē sagādātu labību un naudas krājumu būs glabāt, izdot, atkal sadzīt un vairot, ar īksu izstāstīšanu, kā un kur šī labība un nauda cēlušies un sagādātas tikušas” (tulk. K.E.Pegau’a), 1831.g. seko otra grāmata.
 
Ludvigs Augusts Mellins – grāfs Bīriņos 1803. g. izdod “Likumus tiem Bīriņa un Eikaša Valsts ļaudīm iecelti, kā to taī valsts – magazīnē un lādē sagādātu labību un naudas krājumu būs glabāt, izdot, atkal sadzīt un vairot, ar īksu izstāstīšanu, kā un kur šī labība un nauda cēlušies un sagādātas tikušas” (tulk. K.E.Pegau’a), 1831.g. seko otra grāmata.

Kampenhauzens – Ungurmuižas barons 1809. gadā izdevis “No Vidzemes Dziesmu – Grāmatas izlasītas Peršas uz piecdesmit un astoņām meldijām”.

Juris Neikens (1826-1868) – mācītājs Umurgā 1863.g. sāk izdot paša rediģēto “Ceļa Biedri”.

L. Von Freitāga-Loringhovena... Atvērt visu ierakstu >>>

Novada periodika
Limbažu novada periodika
 
Limbažu novada periodika

Viens no vecākajiem laikrakstiem latviešu valodā „Vidzemes Latviešu Avīzes” no pirmsākumiem
1824. gadā līdz 1854. gadam iznāca Limbažos, bet vēlāk Valmierā.
Jānis Meļķīss izdeva pirmo Limbažu laikrakstu „Limbažu Sludinātājs” (1886.-1887.), kas iznāca latviešu un vācu valodā reizi nedēļā. Viņš bija arī nākošā laikraksta „Limbažu Ziņotājs” (1902.-1905.) redaktors un izdevējs. Avīze saturēja sludinājumus un iznāca latviešu, krievu un vācu valodā. Avīzei bija 2 – 6 lpp., iznāca neregulāri: 15 – 84 numuri gadā. Tās pasūtīšana maksāja 75 kapeikas limbažniekiem, bet 125 kapeikas pārējiem. Avīze iznāca... Atvērt visu ierakstu >>>

Vidzemes Latviešu Avīzes
1819. gadā tika izdoti Vidzemes zemnieku likumi, kuru 203. paragrāfā teikts: „Vidzemes zemniekiem par labu tādas driķētas nedēļas – grāmatiņas jeb avīzes tiks izdotas, kas tiks sarakstītas latviešu un igauņu valodā, lai zemnieks viegli un bez maksas varētu ziņu dabūt par visām tām lietām, kas viņam iekš savas brīvbūšanas derētu zināt, vai savas mājas, jeb sētas valdīšanas, vai savu tiesaslietu pēc.”
 
1819. gadā tika izdoti Vidzemes zemnieku likumi, kuru 203. paragrāfā teikts: „Vidzemes zemniekiem par labu tādas driķētas nedēļas – grāmatiņas jeb avīzes tiks izdotas, kas tiks sarakstītas latviešu un igauņu valodā, lai zemnieks viegli un bez maksas varētu ziņu dabūt par visām tām lietām, kas viņam iekš savas brīvbūšanas derētu zināt, vai savas mājas, jeb sētas valdīšanas, vai savu tiesaslietu pēc.” Pirmais latviešu valodā Vidzemē izdotais oficiālais laikraksts ir “Vidzemes Latviešu Avīzes” . To izdeva Baltijas vācu muižnieki ar Krievijas cara atļauju. Ar gubernatora rīkojumu 1. numurs tika izdots Limbažos 1824. gada 2. februārī. Tajā bija lasāmi pirkšanas un pārdošanas... Atvērt visu ierakstu >>>

A Aģe Aloja Ārciems Augstroze B Bīriņi Brinķi Burtnieki C Cesvaine D Dikļi Dūņezers Džūkste J Jelgavkrasti K Kaijciems Kalnu Bundes Kānadži Kanderi Katrīna Katriņa (arī Viļķene) Katvari L Lēdurga Lielsalaca Liepupe Limbaži Linde Lugaži M Matīši Mazsalaca Mazupīte N Nereta P Pāle Palsmane Pēterupe Pociems Puiķele R Roperbeķi Rubene Rūjiena S Salacgrīva Sārumi Skulte Staicele Stalbe Straupe U Umurga V Vainiži Valka Valmiera Vidriži Vilzēni Viļķene (arī Katriņa) Vitrupe Atvērt visu ierakstu >>>

A

Aģis Abrams
Almanis K.
Apališs M.
Aunings K.
Auniņš R.
Auseklis
Ausiņš-Habers Matīss
Ā

Ābols P.
B

Balodis Jānis
Baltiņš A.
Bauers Z.
Baumaņu Kārlis
Bārda Fricis
Bārda J.
Bankavs J.
Bekmanis L.
Beldavs
Bergmanis E.
Bergmanis G.
Bergmanns A.
Bergs K.
Bērziņš Ed.
Bērziņš Ludvigs
Bērziņš M.
Bērziņš Roberts
Bielenšteins A.
Birznieks A.
Blau’a P.
Blūmenbahs Gustavs
Blūmenbahs Hermanis
Blūmentāls Dāvids
Bongels
Brocis A.
Brūkšis... Atvērt visu ierakstu >>>

Aktuālā informācija

Ziedu spēles

Ziedu spēles

Līdz 29. augustam Limbažu Galvenajā bibliotēkā apskatāma novadnieces Intas Kirmušas darināto auduma ziedu izstāde
Saulkrasti gadalaikos

Saulkrasti gadalaikos

Līdz 23. augustam Limbažu galvenajā bibliotēkā apskatāma Gitas Memmēnas foto izstāde
Vasara ar Bērnu žūriju

Vasara ar Bērnu žūriju

Iesaisties lasīšanas veicināšanas programmā "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija"

Limbažu Galvenajā bibliotēkā Tu vari ...

  • Atrast un lasīt interesantas grāmatas, žurnālus un drukātās avīzes.
  • Lietot datorus un to datorprogrammas Word, Excel, PowerPoint uc.
  • Piekļūt bezmaksas internetam ar savām vai bibliotēkas ierīcēm.
  • Kļūt par lasītāju un ņemt grāmatas, žurnālus, filmas un citus bibliotēkas krājuma materiālus uz mājām.
  • Piedalīties bibliotēkas rīkotajos pasākumos: tikšanās ar rakstniekiem, izstādēs, radošajās darbnīcās, interešu grupu nodarbībās, klubiņos u.c.

Piedalies bibliotēkas rīkotajā aptaujā

| Visas aptaujas

No kurienes Jūs saņemat informāciju par bibliotēkas pasākumiem?

BRĪVDIENĀS UN ĀRPUS DARBA LAIKA bibliotēkas grāmatu nodošanai aicinām izmantot grāmatu nodošanas iekārtu Limbažos, Parka ielā 23 (ārpusē pie bibliotēkas)