Se  10:00-15:00

Sestdiena
23. jūnijs
Līga, Līgonis

Jaunradītu saktu ekspozīcija “Saules ceļš”

Iezīmējot Latvijas simtgadi, pētot un izzinot mūsu kultūras un lietišķās mākslas vēsturi, Limbažu Galvenajā bibliotēkā tiks eksponēta novadnieces Kristīnes Nuķes - Panteļejevas jaunradītu saktu ekspozīcija “Saules ceļš”. Caur šo tradicionālo latviešu rotu, ko visi pazīst kā estētisku un funkcionālu apģērba detaļu, mākslinieces vēlas atainot tā simbolisko nozīmi jaunā redzējumā, pieskaroties latviešu tautas etnogrāfijai un vēsturei no mūsdienīga skatu punkta.

Saktas izgatavošanas metodes un tradīcijas sakņojas dziļā senatnē un ir tikušas koptas gadsimtiem ilgi, lai pielāgotu tās ne tikai estētiskai, praktiskai nozīmei, bet piemērojot tās pat dziednieciskiem nolūkiem. Izstādes nosaukums ir aizgūts no saktas pieminēšanas mūsu folklorā.

Jāņa sievai Liela sakta
Izgaist Jāņa vakarā;
Noriet saule meklējot,
Uzlec saule atrodot.

Latvieši ir bagāti ar dažādiem saktu paveidiem, formām, īpašām to konstrukcijām, dekoriem un citiem apstrādes elementiem. No šodienas skatu punkta sakta tiek uzskatīta par senu rotu, ko valkāt aiz cieņas pret mūsu kultūras mantojumu, tādējādi izstādē eksponētajām saktām tiks radīts mūsdienīgs dizaina risinājums, kas apvienos gan cieņu pret mūsu vēsturi, gan cieņu pret to, kas esam mēs paši šodien.

Par galveno saktas prototipu tika izvēlēta izplatītākā un atpazīstamākā no saktām – riņķa sakta. Tā ir veidota no tai neierasta materiāla – porcelāna, izmantojot ierastu keramikas tehnoloģiju – šķidra porcelāna atlējumu iepriekš sagatavotā ģipša formā. Ekspozīcijā ir apkopotas simts dažādas saktas, kur katra no tām ir radīta atšķirīga. Kāda no saktām – perfekti atlieta un rūpīgi apstrādāta, kāda tīšam salauzta un tad atkal salīmēta, cita – tikai daļēji atlieta. Katrai no saktām tiek pievienota jauna simboliskā nozīme – Latvijas pastāvēšanas gadi - kāds vieglāks, kāds grūtāks, kāds labāks, sliktāks vai tieši otrādi – varenāks un izteiksmīgāks.

Izstāde Limbažu Galvenajā bibliotēkā ir aplūkojama no 11. jūnija līdz 9. jūlijam.

Afisa_Nuke(1)_inline.jpg

No saldā alus kausa

Jūnija mēnesī Limbažu Galvenajā bibliotēkā apmeklētājiem ir iespēja aplūkot alojieša Jāņa Birkmaņa kolekcijas izstādi "No saldā alus kausa". Izstādē kopumā ir izvietoti 42 dažāda izmēra akmensmasas alus kausi ar alvas metāla vāciņiem, kas veidoti smailcepures vai pakāpienveida kupola formā ar ornamentētu vidusdaļu.
Līgo svētku tradīcijas

Limbažu Galvenajā bibliotēkā apskatāma informatīva izstāde par Līgo svētku tradīcijām.
Saules ceļš

Darba laika izmaiņas svētkos

Piektdien, 22. jūnijā, atvērts 10:00 - 17:00 (pirmssvētku diena); Sestdien, 23. jūnijā - SLĒGTS (Līgo diena); Svētdien, 24. jūnijā - SLĒGTS (Jāņu diena). Līgo svētku laikā no 21. līdz 30. jūnijam ir iespēja nodot laikā nenodotās bibliotēkas grāmatas bez kavējuma naudas maksājuma!

• Piekļūt bezmakas internetam ar savām vai bibliotēkas ierīcēm.

Grāmatu nodošanas iekārta

Limbažos, Parka ielā 23 (ārpusē pie bibliotēkas)